MOKSIBUSTIJA

Moksibustija je stimulacija akupunkturnih tačaka povišenom temperaturom, koja nastaje upotrebom tzv. moksa vune, a pravi se od lišća mokse, artemisija vulgaris (crni pelen), koja se priprema u fini prah. Ona ima osobinu da zagreva i da uklanja smetnje u meridijanima eleminišući hladnoću i vlagu.
Moksibustija se najčešće primenjuje kod dece, staraca, asteničnih i rekovalescentnih osoba.
Direktna moksibustija podrazumeva stavljanje kupe od moksa vune direktno na kožu iznad akupunkturne tačke. Kupa se zatim upali i užari. Direktna moksibustija se može primeniti takođe u dva oblika : moksibustija sa ožiljkom i moksibustija bez ožiljka.
Indirektna moksibustija podrazumeva indirektno delovanje moksa trave tako što se između kože i mokse stavlja parče džumbira ili nekog sličnog ploda i na njemu se izbuše rupice, a zatim postavi na kožu iznad željene tačke. To se ponavlja dok koža ne postane hiperemična. U svakoj seansi se upotrebi 3 do 5 kupa. Ovakav način se koristi kod : tuberkuloze limfnih žlezda i TBC pluća. Za istu svrhu mogu da se koriste i šipke ili fišeci od mokse u vidu cigare, koji se upale na jednom kraju i drže na odstojanju od oko 15mm. Indirektno zagrevanje moksom traje oko 15 minuta.
Elektroakupunktura

savremeni način lečenja
zasnovan na principima...
Igloterapija

kod kojih akupunktura može da
olakša ili potpuno izleči...